Z historie

Zde si můžete prohlédnout brožurku vydanou k výstavě pořádané v r. 2013 ke 125. výročí založení Klubu českých turistů v Čechách a 85. výročí založení KČT v České Lípě:
https://www.rajce.net/a15184974

Zde najdete pár obrázků ze starých kronik : http://www.rajce.net/a14110023

Z historie klubu turistů v České Lípě:

Českolipský klub turistů byl ustaven v roce 1928 nadšenými českými usedlíky. Ti hned začali svou aktivní činnost značením cest, sháněním materiálů a psaním vlastivědných průvodců a také založením českého muzea. Jejich činnost přerušily válečné události.

V padesátých letech minulého století turisté pracovali jako odbor při TJ Nářadí.
Po 90. roce se opětně zaktivizovali, osamostatnili a vytvořili TJ Klub českých turistů navazující na předcházející turistickou činnost.

Po mnoho let býval tradiční novoroční výstup na vrch Ronov u Kravař neodmyslitelnou součástí začátku kalendářního roku, nyní organizujeme pro veřejnost novoroční výstup na Holý vrch v České Lípě, vždyť jak na Nový rok, tak po celý rok! Proto účastníků nenáročného výstupu přibývá.
Pravidelně organizujeme sobotní vycházky do okolí města a od jara do podzimu jsou vycházky také ve středu. V zimním období středeční vycházky vystřídá cyklus různých přednášek a fotografické výstavy.

Každoročně začátkem října  pořádáme pro širokou veřejnost pochod S Adélou Českolipskem, navazující na kdysi populární pochod „Kudy chodil Karel Hynek Mácha“.

O své činnosti informujeme vydaným kalendářem turistických akcí a prostřednictvím vývěsních skříněk ( u vily Adele, na nádraží Střelnice a u hl. nádraží ČD) , máme také pravidelnou rubriku v  městských novinách.
Vedle pěších organizujeme i cyklistické, lyžařské akce. Jsme otevřený klub, vítáme  zájem o turistiku z řad veřejnosti, stačí se přidat! Ale nejsme cestovní kanceláří, každý jde na vlastní nebezpečí.

Pořádáme i autobusové zájezdy do vzdálenějších míst i několikadenní putování po Čechách i v zahraničí. Statisticky se jedná o téměř 200 turistických dní za rok.

Oblastní odznak Českolipsko byl v devadesátých letech zrenovován a nové podmínky vydány prostřednictvím brožurky. Pro získání odznaku je nutné získat 60 bodů. Jednotlivá místa jsou podle významu bodována škálou od 1-4 bodů.

Vedle budovy v České Lípě máme v majetku i objekt ve Vlčí Hoře, zde pořádáme pro děti, rodiče, prarodiče různé zajímavé projekty. Celá budova je také k dispozici pro dětské kolektivy a širokou veřejnost.

Naši značkaři pečují o více jak 700 km cest.
Členská základna se pohybuje kolem počtu 200 turistů. Při klubu jsou též organizováni mládežnické oddíly Dakoti a Chippewa.

V nedávné minulosti byly klubem vydány 2 tituly s tipy na výlety v okolí České Lípy. Zájemcům o cestování bylo předloženo téměř na 300 různých zajímavých destinací v okolí České Lípy.
Jako jediní v Libereckém kraji jsme v roce 2013 uskutečnili výstavu k 125 a 85 letům KČT, kde jsme ukázali na součastnost naší klubové turistiky, ale i vzpomenuli odborů a skupin, které již neexistují, či se přetransportovali do jiných klubů. O výstavě jsme vydali pojednání.

Pravidelně každý rok pořádáme setkání jubilantů, na které zveme nejen ty , kteří mají „kulaté výročí“, ale i zasloužilé členy.
Úzce spolupracujeme s informačním centrem v České Lípě .
Informace o naší činnosti můžete získat osobně každé úterý ve vile Adele od 16 hod.
Podrobnější dodatky a informace k jednotlivým výletům lze zjistit telefonicky či mailem u vedoucích akcí, viz kalendář výletů pro tento rok.

Sídlo Klubu českých turistů (KČT) v České Lípě je ve vile Adela na Děčínské ul. čp 1414.